Ducati: “Rossi’nin İyileşme Süreci Testleri Etkileyebilir”

Bu içeriğin yayınlanma tarihi 6 aydan daha fazladır, içerdiği bilgiler eskimiş ve geçersiz kalmış olabilir.

Sportif Sorumlusu Filippo Preziosi, ’nin test programının, omzunun iyileşme secinden etkilenebileceğini söyledi.

’dan Ducati’ye geçen Rossi, Kasım ayındaki ilk testinde tempodan uzak kalmıştı ve sonrasında sezon içindeki kazası nedeniyle omzundan ameliyat olmuştu.

Motosprint’e konuşan Preziosi, Rossi’nin sağlık durumunun endişe verdiğini ve Şubat ayındaki Malezya testlerinde yeterli duruma gelemeyebileceğini belirtti.

Preziosi: “Şu anda beni en çok endişelendiren şey teknik meseleler değil”

“Pistte gerçekten zorlayacak fiziksel şartlara ulaşabileceğini düşünemiyorum. Valentino, Sepang’a tıbbi açıdan tamamıyla iyileşmiş bir şekilde gelecek ama fiziksel olarak arayı kapatması gereken büyük bir fark var. Her şeyin ardından iyileşmek için çalışacak ve dinlenemediği bir kış dönemi geçirecek”

“Valentino, dinlenme şansına sahip olmayacak; bu seviyedeki sürücüler için fişi bir süre çekmek önemlidir. Şansımıza zihinsel olarak çok güçlü. Bu yüzden yarışlara güçlü bir psikolojik durumla gelecek.”

Preziosi, Rossi’nin mevcut durumu yüzünden test programında sınırlamaya gidilebileceğini ifade etti.

Preziosi: “Ondan çok fazla sürüş yapmamasını istemez zorunda kalacağız. Sepang’da sıcaklık çok yüksek ve şartlar aşırı”

“Onun için öncelik, kış süresince %100 iyileşmek. Bu yüzden Şubat ve Mart için, pistte sürerek kazanılacak bazı bilgileri feda etmek sorun olmaz”

“İstediğimiz testleri yapamadan da idare etmemiz gerekiyor. Aksi halde Rossi’yi pistte çok aktif olmaya zorlayacağız ve bu da onun iyileşmesini yavaşlatacak”

“Motorun gelişimi için onu mümkün olduğunca az çalıştırmak zorunda olacağız. Yarışlarda Valentino’nun %100’ün altına düşme riskine sahip olmasını istemiyorum. Çünkü testlerde çok yoruldu. Kış döneminde enerjisini saklamalıyız”

“Kendini geri çekmesi gerekecek, bu net. Çünkü motoru mümkün olduğunca fazla anlamak ve geliştirmek isteyecek. Bunu yapmak için de çok sürüş yapmak isteyecek.”

Ducati, testler sırasında tur derecelerinin temsili olmayacağını ve sonuçlar karşısında sakin kalmaları gerektiğini söyledi.

Preziosi: “Tur derecelerinde önde olacağımızı düşünmüyorum. Ama bundan da etkilenmememiz gerek. Yarışları düşünmeliyiz”

Kaynak: TRF1

Bunlar da hoşunuza gidebilir...