Ducati 1098

Bu içeriğin yayınlanma tarihi 6 aydan daha fazladır, içerdiği bilgiler eskimiş ve geçersiz kalmış olabilir.

1098 aslında bizi ilk 64. kez kapılarını açacak olan Milan Motosiklet Fuarında karşılayacaktı ama Ducati CEO su Federico Minoli aracın detaylarını Desmoblog ‘ta daha erken tanıttı.


İlk fotolar çıktığında, teknik veriler açıklanmadan gördüğümüz ilk şey Ducati ‘nin geleneğini yansıtan başarılı İtalyan tasarımı, aerodinamik hatları ve efsanevi Ducati güç ünitesiydi.

Aracın üretilmesinde ki her evrede performans ilk hedef olarak belirlenmiş, her sistem, her detay ve her bileşen performansı en yüksek noktada tutmayı başarmak için hazırlanmış.

İnanılmaz tasarım ile birleşen 160 bg güçlük motoru aracı dünyanın en güçlü çift silindirli motoruna ve spor modeller içerisinde sağlanan en yüksek tork-ağırlık oranına sahip kılmış.

1098 tarihte ki en hafif, güçlü frene sahip ve atik Ducati ‘lerden biri. İlk defa Ducati MotoGP ve Dünya Superbike teknolojisi bir sokak motoru için bir araya gelmiş ve bu sonucu çıkarmış.

Karakteristik özelliklerini pistlerden, oturuş pozisyonunu pilotlardan aldı!

Yüksek kuyruk, ikiz koltuk altı susturucular, komplike arka ve ön aracın aerodinamik yapısına ve hırçın kişiliğine oldukça katkıda bulunuyor. Yeni Testastretta Evoluzione motor tüm performansını sunmak için kontağı açmanızı bekliyor.

1098 modeli gerek Ducati gerekse üretime geçen spor modeller için pek çok ilke sahip. Mükemmel performans sunan Brembo Monobloc fren sistemi, standart olarak sunulan Ducati Data Analyzer (DDA) veri toplama sistemi, ağırlıktan kazandıran tek kollu salıncaklı şase yapısı gibi pek çok ilk MotoGP teknolojisinin yollara taşınmasında etkili olmuş.

1098

1098 bir yarış motosikletinin ruhunu taşıyor, oturma pozisyonu sürücüyle makineyi tek parça yapıyor, tüm hisleri uyandırabilecek güzellikte ki kükreme sesi koltuğun altında yerleşik ikiz egzozdan çıkıyor. 1098 modelinin yanısıra performansı daha da isteyenler için üretilmiş 1098 S modeli daha gelişmiş süspansiyonları ve ağırlık düşürücü ekipmanları ile ön plana çıkıyor. Ducati Superbike modelleri İtalya ‘da ki Borgo Panigale fabrikasında dizayn ediliyor ve üretiliyor. Ducati için yarışmak ve kazanmak vazgeçilmez bir hazdır, tasarımcısından mühendisine herkes bunu yaşam biçimi olarak kabul etmiştir. Ducati tasarımında, geliştirilmesinde ve üretiminde motosikletler düşünülen tek unsurdur ve tek motivasyonlarıdır.

Ducati son 16 Dünya Şampiyonasının 12 ‘sini kazanmış ve 1990 yılından bu yana 14 kere markalar tropisinde zirveye ulaşmıştır.

Tamamen Yeni Testastretta Evoluzione motor

Testastretta Evoluzione L-Twin motor üretimi ve geliştirmesinde Ducati ‘nin geldiği en iyi noktalardan biri. Ducati son 16 Dünya Şampiyonasının 12 ‘sini kazanmış ve 1990 yılından bu yana 14 kere markalar tropisinde zirveye ulaşmıştır, bunun sonucu olarak çift silindir teknolojisinde oldukça ileri bir noktaya gelen firma dünyanın en güçlü çift silindirli motorunu üretmede bu kariyerinden oldukça faydalandı. Yeni silindir ve silkindir kapak tasarımlarına sahip bu motor yeni jenerasyon Ducati Superbike modelleri için tasarlandı.

Evoluzione motorun silindir kafalarına uygulanan magnezyum kapak, parça azaltma gibi işlemler motorun 3 kg daha hafiflemesini sağlayarak motoru gelmiş geçmiş üretilen en hafif Ducati Superbike motoru yaparken %30 oranında arttırılan hava akışı rekor sahibi motorun 5bg güçlenmesine sebebiyet verdi.

1098 ‘in yağ soğutma sisteminde kullanılan radyatör başta olmak üzere pek çok sistemin yenilenmesi aracı daha hafifletmiş. Aracın sahip olduğu yeni egzoz sistemi simetrik 2-1-2 şeklinde dizayn edilmiş.

Şase
1098 şase ve süspansiyonu en iyi performansı sunmak üzere tasarlandı, bunu yapmak içinde aracın ağırlığı düşürülürken yeni Testastretta Evoluzione motorun gücünü yola en iyi şekilde yansıtmak adına araç güçlendirildi. Ducati Corse ile birlikte üretilen Trellis kafes yapısı %14 oranında sağlamlık sağlarken, toplam ağırlıktan 1.5 kg kazanç vermiş. Brembo Monobloc kaliper yarış teknolojisine sahip ilk üretim motoru olan 1098 oldukça tatmin edici bir frenaj sunuyor. Desmosedici stili dijital gösterge paneli Ducati?nin MotoGP GP7 projesindne alınmış. Ducati Data Analyzer (DDA) sistemi, PC yazılımı, USB data alma kartı ile beraber sunulan araç sürücüsüne aracın performansını görme ve analiz etme imkanı veriyor.

Ducati Kuzey Amerika 1098 Superbike için $14,995, 1098 S için $19,995 ve limitli sayıda üretilen 1098 S Tricolore için $24,995 tavsiye edilen anahtar teslim fiyatlarını açıkladı. Kanada ‘da bu fiyatlar standart model için $19,995, 1098 S için $24,995 ve Tricolore için $29,995 şeklinde.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...