Dakar Rallisi Temsilcimiz Kemal Merkit Türkiye ‘ye Döndü

Bu içeriğin yayınlanma tarihi 6 aydan daha fazladır, içerdiği bilgiler eskimiş ve geçersiz kalmış olabilir.

32. Dakar Rallisi nde mekanik destek almadan (Mello Moto) yarışanlar dalında birinci olan Kemal Merkit, İstanbul ‘a döndü.

Türk Hava Yolları’na ait bir uçakla 20.05 sıralarında Sao Paolo ‘dan İstanbul ‘a gelen Çöl kaplanı lakaplı sporcu Kemal Merkit, Türkiye’ye birincilikle döndüğü için mutlu olduğunu söyledi.

Türkiye dönüşü Atatürk Havalimanında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Kemal Merkit, Dakar rallisinin kendisi için mükemmel geçtiğini ve tekrar yarışmak istediğini belirtti. Merkit şunları söyledi: “Bu senenin en mutlu yanı birincilik ile dönmem. En mutsuz tarafı Kutlunun bileğini kırıp yarışı tamamlayamamış olması. Önümüzdeki sene inşallah Kutluyla birlikte karşınızda olacağız. Bu sene başımdan değişik olaylar geçti. En dramatik olay 13. gün motorun arkasında alevleri görmemdi. Bir yandan da Türk bayrağı ile podyuma çıktığımda göz yaşlarımı tutamadım. Ben desteksiz yarışırken 70 milyonun desteğini hissediyordum. Bunun için de çok mutluyum. 600 km debriyajsız geçen etapta çok zorlandım. 7,3 ve 13 etapta zorlandım. Hedefe yine de kendi sıramda 6. vardım. Motorun suya düşüşü beni bayağı engelledi. Ama yine de Mekanik sorunlar olmadan dört dörtlük bir yarışma oldu. Türkiye’ye dönüşte ilk yapacağım şey pazar günü bisiklet yarışım vardı ama röportajlar var nasıl yapacağım bilmiyorum. En çok sevdiklerimi özledim” dedi.

Merkit Arjantin-Şili topraklarında düzenlenen 32. Dakar Rallisi “Malle Moto” mekanik destek almadan yarışanlar kategorisinde birinci olurken genel klasmanda ilk 50 de yer aldı.

Kaynak | motosiklet.net (abzah)

Bunlar da hoşunuza gidebilir...