d3o – Darbe Anında Kilitlenen Akıllı Moleküller

Bu içeriğin yayınlanma tarihi 6 aydan daha fazladır, içerdiği bilgiler eskimiş ve geçersiz kalmış olabilir.

Motosiklet kullanımda korumaların önemi büyük, en az motosikletler kadar kıyafetlerimize taktığımız korumalarında yıllar içerisinde teknolojiye ayak uydurarak gelişmesi kaçınılmaz.

Yanda ki animasyonda gördüğünüz moleküller darbe anında kitlenerek darbenin şiddetini azaltan normal şartlarda oldukça yumuşak ve esnek olan bir tür materyale ait.

Bu teknoloji aslında pekte yeni değil, ilk 2005 yılının Mayıs ayında (link) duyurulmuş. üyelerinden coq forumlarda bu konudan bahsedenci materyal bizimde oldukça ilgimizi çekti.

Maksimum konfor ve esnekliği sağlayan CE sertifikalı (EN1621-1) d3o™ materyalinin akıllı molekülleri hareket halindeler. Yüksek hızlı darbelerde kilitlenerek sabitlenerek mükemmel bir darbe emişi sağlamakta olan bu teknolojide darbenin şiddeti bütün yüzeye yayılarak azaltılmakta.

d3o (dee-three-oh) labaratuvarında üretilen bu teknoloji üreticisi tarafından direkt olarak satılmıyor. Bazı markalarla çalışan firma bu markaların yeni ürünler geliştirmelerinde ortaklaşa çalışıyorlar. Cat firmasının ERGO FlexGuard botu, kayak malzemesi satan HEAD firmasının “Black Magic” ceketi ve “Timber” pantolonu d30 sitesinde ilk sunulan örnekler.

Fransız motosiklet markası Racer, d30 teknolojisini kullanan yeni koleksiyonunu sunmuş. (Racer websitesi) Bu teknolojiye sahip ürünlerin tamamını görüntülemek için tıklayınız.

Materyal hakkında detaylı bilgi için www.d3o.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.