Biselect Elektrikli Sukutır

Bu içeriğin yayınlanma tarihi 6 aydan daha fazladır, içerdiği bilgiler eskimiş ve geçersiz kalmış olabilir.

Son zamanlarda küresel ısınmanın meydana getirdiği olumsuz şartlardan tüm dünya ülkeleri rahatsızlık duymakta. Enerji tüketimi dünyayı aşırı derecede kirletmiş, kirletmeye devam etmekte ve doğal döngü malesef bu kirlenmeyi artık temizleyemez hale gelmiş durumda. Özellikle şehir içi yaşantımızda egsoz kokusu ciğerlerimiz tahrip ederken, araçların motorlarından çıkan yüksek desibel seslerde kulağımızı ve beynimizi tahrip eder hale gelmiş durumda. İşte bu noktada çevreyi kirletmeyen ulaşım araçları büyük önem kazanmakta. Bu yazımda sizlere çevre dostu bir aracı tanıtmak istiyorum. Elektrikli sukutır.

Hafta içi bir iş için dışarı çıktığımda yol kenarında bir mağazada sukutır ve bisikletler gördüm. Hiç tanımadığım modeller satılıyordu. Yeni bir marka sanırım derken elektrikli araçlar€ kelimesi dikkatimi çekti. Aracımı park edip hemen içeri girdim ve ürünleri incelemeye başladım. Mağaza da sadece elektrikli bisiklet ve sukutırlar satılıyordu. İş yeri sahibi Mehmet KÜÇÜKLER i€˜le sohbet edip bilgiler aldım. Test içinde bir motosikleti kullanabileceğimi söyleyince hemen kolları sıvayıp testi yaptım.

http://www.motoaktuel.net

http://www.motoaktuel.net

Ürünler Laruv Elektrikli Bisiklet Motosiklet Pazarlama firması güvencesinde iki sene ile satılıyor. Bu iki senelik garantiye akülerde dahil. Ayrıca 24 saat online servis hizmeti de verilmekte. 2007 senesi içerisinde yeni modellerin de piyasaya sürüleceğini öğrendik.

Motor bildiğimiz sukutır görünümünde. Oturuş biçiminiz, bagaj alanı, koltuğu tamamen sukutır sürüş özelliklerini ortaya koymakta. Koltuk altı bagajına ek olarak arka da küçük bir çanta da kullanıma sunulmuş. Motorun sinyalleri aynaya konularak daha çok dikkat çekmesi düşünülmüş. Motorda yan ayaklığın yanında orta ayaklıkta konularak park ve servis kolaylığı sağlanmış.

Göstergelere baktığımızda hız, km sayacı ve akü şarj durumu göstergeleri görülmekte.

http://www.motoaktuel.net

Motosikleti 500watt gücünde elektrik motoru hareket ettirmekte. Ayrıca 250 ve 350 watt gücünde modellerde satılmakta. Gaz verip motor çalıştığında çok az bir ses duyulmakta. Motora herhangi bir aktarma sistemi bağlı değil. Elektrik motoru direkt tekerleğe bağlı ve gaz konumuna göre devir almakta. Çok basit bir sistem olması sebebiyle tamiri ve bakımı oldukça kolay yapılabilmekte. Motosiklet motor gücüne göre değişmekle beraber 40km/h ile 55km/h arasında son sürat yapabilmekte.

http://www.motoaktuel.com

Motorun güç tüketimini 12V ‘luk dört adet akü ile toplamda 48V ‘luk akım beslemekte. Aküler kuru lityum tipinde. Aküleri istediğiniz zaman şarja takabiliyorsunuz. Memory Effect dediğimiz yarım şarj yapılıp kullanılması sonucu pil ömrünün kısalması bu akülerde söz konusu değil. 5-6 saatte şarj olan akülerle motor gücüne göre değişmekle beraber tek şarj edişte 35km (250-500watt modeller) ile 50km (350watt) arası yol almak mümkün. Firma yetkililerinin söylediğin göre 5YTL?lik şarj masrafı ile toplamda 1500km yol yapabiliyorsunuz.

http://www.motoaktuel.com

Akü koltuğun altındaki şarj yuvasından doldurulmakta.

http://www.motoaktuel.com

Şarj cihazı küçük ve koltuğun altına rahatlıkla sığıyor. Böylece gittiğiniz yerde motoru şarja bağlıyabilirsiniz.

http://www.motoaktuel.com

Gaz sisteminin çalışması ise oldukça basit bir sistemden oluşuyor. Gaz kolu reosta görevini gören elektronik beyne komut vererek motora giden akımı ayarlamakta. Ayrıca dikkat çeken bir özellikte motora dahil edilmiş: Cruise Control. Gittiğiniz hızda gaz kolunun yanındaki düğmeye basarak gazı kitleyebiliyorsunuz.

http://www.motoaktuel.com

Sinyal kolu, ön fren kolu, lamba açma kapama ve aynalar kolaylıkla kontrol edilebiliyor.

http://www.motoaktuel.com

Ön ve arkada da kampana fren sisteminin kullanıldığı motorda ön fren elden kontrol edilirken arka fren ayakla kontrol ediliyor. 250 ve 350 watt versiyonlarda ise arka fren sol elden kontrol edilmekte. Fren performansı şehir için kullanımda durmayı sağlamada başarılı.

http://www.motoaktuel.com

Sürüş özelliklerine gelecek olursak. Motorun dengesi benim gibi iri bir insanı (1.90 – 100kg) taşırken bozulmadı. Ancak şahsi görüşüm 1.75 in üzerindeki insanlara biraz küçük kalacak bir motor.

http://www.motoaktuel.com

Hafif rampa çıkarken hiç zorlanmayan motosiklet kararlı çekişiyle beğenimi kazandı.

http://www.motoaktuel.com

Elektrikli olması sebebiyle özellikle yağışlı havalarla ilgili akıllarda soru olabilir. Yağışlı havada rahatlıkla kullanılabilen motosikleti basınçlı su veya hortum ile yıkanmasını önermiyorlar. Ayrıca motosiklet her 3 ay da bir servis kontrolüne giriyor ve sadece 15ytl gibi bir masrafla servis işlemleri gerçekleştiriliyor.

Sonuç

http://www.motoaktuel.com

Kısa test sürüşünde özellikle kısa mesafe kullanımını oldukça ekonomik hale getiren bu ürünler özellikle kısa mesafe servis veren lokanta sahipleri tarafından ilgi görmeye başlamış durumda. Bu ürünlerin belki tek dez avantaj olacak yönü menzilleri.

Bize test imkanı vermesi ve olumlu yaklaşımlarından dolayı Mehmet KÜÇÜKLER’e çok teşekkür ediyorum.

http://www.motoaktuel.com

Nisan 2007, Hasan Alp İNAN

Bunlar da hoşunuza gidebilir...