60 Milyonuncu Super Cub Satıldı

Bu içeriğin yayınlanma tarihi 6 aydan daha fazladır, içerdiği bilgiler eskimiş ve geçersiz kalmış olabilir.

Super Cub

Yollarda 60.000.000 ‘dan fazla olan Honda Super Cub, en çok satan içten yanmalı motora sahip araç oldu. 50 Yıl ö tarafından dizayn edilen Super Cub ‘ın Japon motosiklet endüstrisinin gelişiminde büyük rol oynadığı düşünülüyor.

Super Cub
İlk Jenerasyon Super Cub

Super Cub
50 milyonuncu Super Cub

Cub modeli ulaşım için ihtiyacınızı basitçe karşılayabilen oldukça kullanışlı bir araç. Aralık 2005 sonu itibariyle dünya çapındaki Super Cub üretiminin 50 milyona ulaştığı Honda Motor Co., Ltd. tarafından bildirilmişti, geçen ay sonu ile satış adedi 60 milyon üniteye ulaşan araç 1958 ‘te ilk satışa sunulduğunda, 2 zamanlı makinaların moda olduğu dönemde yüksek performanslı 50cc?lik 4 zamanlı motoru ile oldukça dikkat çekmişti. Önümüzde ki ağustos ayında aracın satışa sunulmasının 50. yıldönümü dolacak.

Alçak backbone şasi, kolay vites değişimi için levyesiz santrifujlu debriyaj, sürücünün bacaklarını çamur ve rüzgardan koruyan geniş plastik bacak korumaları bir arada barındıran araç ilk üretildiği tarihten bu yana bir kaç kez geliştirilmesine rağmen temel dizayn ve konsepti değişiklik göstermedi.

1959?da Amerika Birleşik Devletleri Super Cub ihracatı için ilk pazar olurken, 1961?de Tayvan, Japonya?dan gelen parçalarla montaj yapan ilk ülke oldu. 13 ülkede üretilen ve 160 ülkede satılan Super Cub ‘ın satışlarda ki takipçisi 35 milyon ünite ile Toyota Corolla.

[youtube:http://www.youtube.com/watch?v=aaeKrqJJqm0]

super cub
1962 tarihli Super Cub modelinin tanıtımını oldukça etkili sağlayan reklamı.

Honda'nın Duyurusu için tıklayınız. kaynak: wired.com

Bunlar da hoşunuza gidebilir...