48. Makao Grand Prix’ini Easton Kazandı

Bu içeriğin yayınlanma tarihi 6 aydan daha fazladır, içerdiği bilgiler eskimiş ve geçersiz kalmış olabilir.

48. Makao GP (2014) ‘yi motosiklet kategorisinde daha önce 3 kez kazanan Stuart Easton kazandı. Makao efsanesi Michael Rutter, Martin Jessopp ve John Mcguinness ile çekişmeli bir mücadeleye giren Easton kariyerinin toplamda 4. zaferine imza attı.

Dar yolları, keskin virajları, omuz omuza yarışları ile dikkat çeken Makao GP yarışının 2014 sonuçları :
grandprix.gov.mo

Makao GP Nedir?

Çin Makao (Macau) özel yönetim bölgesinde yapılan Makao GP her yıl Kasım ayında hem otomobil – hem motosiklet yarışçılarının katıldığı sokak yarışlarına sahne oluyor. Her yıl Kasım ayında dünyanın çevresinden yüzlerce yarışçı farklı kategorilerde yarışmak için bu bölgeye geliyorlar.

Pist uzun düzlükleri, keskin virajları, bariyerleri ile tanınıyor. Bu pistte Riccardo Patrese, Ayrton Senna, Michael Schumacher, David Coulthard, Ralf Schumacher ve Takuma Sato gibi Formula 1 sürücüleri, Ian Hutchinson – John McGuinness gibi motosikelt yarışçıları da mücadele etti.

Makao GP ‘si geçmişi 1950’li yıllara dayanmakta, 1966 ‘ya kadar amatör yarışlara sahne olan GP Belçika ‘lı yarışçı Mauro Bianchi ‘nin Alpine A220 ile yarışa girmesi, Alpine Renault takımının mühendis göndermesi, Bianchi’nin zaferi ile diğer profosyonel yarış takımlarının ilgisini çeker.

Motosiklet yarışlarının tarihçesi ise 1967 yılına dayanır. Bu sene aynı zamanda ilk büyük trajedinin yaşandığı yıl olur, 2 kere şampiyon olan Dodjie Laurel, arabasının kontrolünü kaybederek yaşamını yitirdi. Bu kazadan sonra güvenlik önlemleri daha fazla arttırıldı.

1972 yılında touring araçlar için başlayan yarışlar 2005 ‘den bu yana FIA World Touring Car Championship ‘in final 2 yarışına ev sahipliği yapmakta.

Organizatörler aslında Formula 2 yarışı düşünseler de pistte ağaçlarında kesilmesine sebebiyet verecek büyük restorasyonlar gerekmesi sonucu 1983 yılında pist Formula 3 yarışına ev sahipliği yapar, dünyadan genç yarışçılar bu yarışta yarışmak için piste gelmeye başlarlar ve pistin tanınıtlığı artmaya başlar. İlk F3 yarışını genç pilot Ayrton Senna kazanır.

1990 yılında başka bir tarihi yarışa tanıklık eder pist, Michael Schumacher ve Mika Häkkinen ilk iki sıradayken son turda kaza yaparlar.

David Coulthard, Ralf Schumacher ve Takuma Sato derece yapan diğer F1 pilotlarıdır. Pist F3 yarışlarına ev sahipliği yaptıktan bu yana pek çok üst klasman yarışçının kariyerinde bir basamak olmuştur.

Makao motosiklet yarışçıları içinde özel bir yere sahiptir. Kevin Schwantz, Carl Fogarty, Ron Haslam ve Michael Rutter gibi ünlü yarışçılar bu pistte yarışmışlardır.

Makao GP si her yıl Kasım ayının 2. veya 3. haftası perşembe başlar, pazar günü son bulur. İlk iki gün (Perşembe – Cuma) ısınma – sıralama turları yapılır. Yarışlar Cumartesi ve Pazar günü koşulur.

[fbphotos id=639979532691619 limit=”25″]

Bunlar da hoşunuza gidebilir...