2009 GSX-R1000

Bu içeriğin yayınlanma tarihi 6 aydan daha fazladır, içerdiği bilgiler eskimiş ve geçersiz kalmış olabilir.

Merakla beklenen 2009 GSX-R1000 sonunda motorseverlerin huzurunda.

Yenilenen görüntüsü, geliştirilen motoru, kusursuzca tasarlanan aerodinamisi ile o şimdi daha hızlı, daha hafif ve daha performanslı. Sürücü konforuna yönelik iyileştirmeler ve sol elden ayarlanabilir 3 farklı sürüş modu ile yeni GSX-R, kullanıcılarını mutlu edeceğe benziyor.

Motosiklette yapılan bazı yeniliklere gelirsek;

999 santimetreküplük 4 silindirli motor daha hafif ve daha kısa olarak yeniden dizayn edildi. Daha fazla güç ve tork sağlayan motor artık tüm devirlerde gaza daha iyi tepki veriyor. Kompresyon orani 12.5:1 den 12.8:1 e çevrildi. Bunun yanında titanyum biraz daha büyük valfler kullanıldı.

SCEM ( Kompozit Elektrokimyasal Metaryel) kaplanmış silindirler sayesinde sürtünme azaldı, ısı transferi ve dayanıklılıkta gelişme sağlandı. 12 delikli enjektörler sayesinde çok daha rafine bir patlama öngörülerek bu sayede daha düşük yakıt tüketimi elde edildi. İridyum bujiler sayesinde daha sağlıklı bir patlama sağlandı. S-DMS (Suzuki Sürüş Modu) sayesinde sol elden ayarlanabilen kişisel isteğe göre kullanılabilen 3 ayrı sürüş modu sunuldu.

Geniş ve etkili radyatörler sayesinde soğuma sistemi iyileştirildi. Yeniden dizayn edilen koltuk ve ayarlanabilen pegler sürücü konforu düşünülerek tasarlandı. Ayrıca mono kapak artçısız sürüş veya yarış günleri için bulunmaktadır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...