10. EMOK Türkiye Motosiklet Festivali Eskişehir’de yapıldı

Bu içeriğin yayınlanma tarihi 6 aydan daha fazladır, içerdiği bilgiler eskimiş ve geçersiz kalmış olabilir.

Enduro Motosiklet Kulübünce organize edilen ”10. EMOK Motosiklet Festivali”, Eskişehir’de yapıldı..

Festival için çeşitli illerden Eskişehir’e gelen motosiklet tutkunları, Musaözü Baraj Göleti kıyısında toplandı. Kayıt işlemlerini yaptırarak alana giren sürücüler, festival süresince konaklayacakları alanlara çadırlarını kurdu.

Festival alanında, Türkiye’de motosiklet satan bazı firmalar da stant açıp ürünlerini sergiledi.

Katılımcılar, aralıklarla etkili olan yağmura rağmen organize edilen yarışmalara katılarak, diğer motosiklet tutkunlarıyla tanışma ve eğlenme imkanı buldu.

Eğitim ve gezi programlarının da yer aldığı festivalde, motosiklet ve güvenlik konularına ilişkin bilgiler verildi. Voleybol, basketbol gibi sportif etkinliklerle pekiştirilen festivalde, deneme sürüşleri, yavaş gitme, motosikletle yumurta taşıma, macera yarışmaları düzenlenerek, dereceye girenler ödüllendirildi.

EMOK eğitmenlerinden Kemal Berker, AA muhabire yaptığı açıklamada, festival ile farklı coğrafyalardan motosiklet tutkunlarını bir araya getirmeyi amaçladıklarını söyledi.

Her yıl farklı şehirlerde düzenlenen festival etkinlikleriyle halkın motosiklet tutkunlarını tanıma imkanı bulduklarına işaret eden Berker, şöyle konuştu:
”Türkiye’de motosiklet kullananlar, seyahat etmeyi seviyor. Amacımız, gittiğimiz şehirlerde yerel halkın motosikleti ve motosikletçiyi tanıması. Günümüzde bir imaj var, ‘motosikletçi serseridir’ diye. Aramızda her çeşit insan var. Aile babaları var, yöneticiler var. Bunların hepsi motosiklete biniyor. Bizlerin ortak tutkusu motosiklet. Gittiğimiz bölgelerde halkla iç içe oluyoruz. O bölgenin insanlarıyla tanışıyoruz. Tabi pek çok insan da birbirini tanıma imkanı buluyor. Yarışmalar organize ediyoruz. Birlikte faaliyetler yapıyoruz. Önceliğimiz güvenliktir. Hiçbir şekilde buraya gelen insanların kaza geçirmesini ve mağdur durumda kalmalarını istemeyiz. Motosikleti bir kenara park etseniz, 100 yıl orada dursa kimseyi öldürmez. Motosikleti ölümcül kılan, cehalettir. Cehaletin sebebi ise motosikletin araç olarak hafife alınmasıdır. Eğitim almak şart. Donanım olarak, kask, pantolon, mont, eldiven, dizlik, giymek şart. Trafikte dikkatli sürüş yapmak şart. Bunları bir araya getirirseniz motosiklet ölümcül bir araç değil. Ölümcül olan insanların bu işi hafife alması ve dikkat etmemesidir.”

Kaynak Ajansspor

Bunlar da hoşunuza gidebilir...