20 YTL Maliyetle Cam Boyama

By | 01 Mayıs 2007
Çoğu kullanıcın genelde şeffaf olan motosiklet camını siyahı ile değiştirmek ister veya camını ne şekilde siyaha boyarım diye düşünür. Hemen hemen her motosiklet kullanıcısının bu siyah cam konusunda fikri aynıdır, “siyah cam motora ayrı bir hava katar”

Bu bahsettiğimiz siyah camı motosikletimiz için üretilmiş bir aksesuar olarak sonradan satın alabileceğimiz gibi, bu işlerle uğraşan bir sanatkara el yapımı olarak imal ettirebiliriz.

Double bouble olarak adlandırılan bu camların fiyatları en ucuz el yapımı olarak 100 YTL den başlayıp, motosiklet marka ve modeline göre değişerek daha yüksek fiyatlara ulaşabilir.

Ekonomik açıdan yada ülkemizdeki aksesuar kıtlığı sebebiyle temin edilemeyen bu camlara alternatif olarak motosikletimizin orjinal camınıda boyuyarak benzer görüntü elde edebiliriz.

Bu camımımızn orjinal hali ;

Cam Boyama

Şimdi camınızı söküp çok basit bir şekilde siyah siprey boya ile boyayıp o görüntüyü elde etmek mümkün, fakat daha iyi bir çözüm arıyorsak ve camın bir grenaj yada kaporta görüntüsenden kurtulup siyah bir cama benzemesini istiyorsak bize lazım olan şey bir adet Transparan sprey Boyadır.

Araştırmalarım sonucu ülkemizdeki boya sanayisinde bu tür bir boya üretildiğini bulamadım, ve ithal bir ürün ile bu işi çözdüm. Kullandığım boya resmi aşağıdadır. Avrupa malı bir ürün olup fiyatı yaklaşık 20 YTL ve bulabileceğiniz yerler ise oto tuning malzemesi satan aksesuarcılardır. Adından da anlaşıldığı gibi ürün stop lambalarını boyamak için kullanılıyor ve siyah olmasına rağmen ışık geçirkenliği mevcut.

İlgili link : http://www.motip.nl/?page=23&id=538

Cam Boyama

Öncelikle boyaya başlamadan önce çevreye zarar vermemek için gerekli düzenlemeleri yapmamız gerekir. Sonrasında camımızı güzelce temizleyip kir ve yağdan arındırmalıyız, herhangi bir zımparalama yada astarlama işlemine ihtiyacımız yok.

Boyayı dik olarak yaklaşık 25 cm mesafeden ve azar azar sabırla atmalıyız. Acele edersek boyada akma meydana gelebilir. Boyanın nev i transparan olduğu için 10 – 15 belki 20 kat atmamız gerekebilir. Artık orası sizin göz zevkinize kalmış.

Cam Boyama

Bu resim boyamadan sonraki hali, gölgede çekilmiş ve tamamen siyah bir görüntü.

Cam Boyama

Burdada ışık geçirgenliğini görebilirsiniz, tam olarak bir kutu sprey harcandığı halde hala ışık geçirebiliyor.

Cam Boyama

Bu da motosikletimize montajlanmış hali, ben beğendim. Umarı sizde beğenirsiniz.

Cam Boyama

5 thoughts on “20 YTL Maliyetle Cam Boyama

 1. cocaina

  Mrhb okan arkadasım matlastırma yapmaz bendede 106 var ve stopları boyadım daha sonrasında baska tasarım için silmem gerekti ve sildim hiçbir şekilde matlaşma olmadı yanlız sellozik tiner ile silmedigin surece sorun olmaz gonul rahatlıgı ile kullana bilirsin.

 2. okan

  bu urunun kırmızısı bende de var FIAT Albea aracımın arka stoplarını boyamak istiyorum fakat matlastırır dıye korkuyorum herhangı bır matlasma soz konusu olur mu?cevap yazarsanız cok sevinirim…

 3. ozgurevas

  guzel paylaşim teşekkür ederiz..bende normal cam alıp siyaha boyatmak gibi bir düşünce içerisindeydim, sadece cam almak maliyeti baya bi düşürecek bu son edindigim bilgiyle.

 4. Olcay Avsar Post author

  Kask vizöründe olmaz, güvenli bir görüş mesafesi sağlamaz. Asla denemeyiniz.

 5. arif

  güzel hoşuma gitti ama bişey sormak istiyorum.bunu kask vizöründede kullanabilirmiyiz?Malum ülkemizde aksesuar sıkıntısı var.

Bir Cevap Yazın